Poland in Space – lądowanie sondy InSight na Marsie

Od blisko 7 miesięcy sonda InSight leci w kierunku Marsa. 26 listopada w końcu dotrze do Czerwonej Planety! Ważnym elementem misji jest stworzony przez zespół polskich inżynierów penetrator KRET HP3, który ma wbić się w powierzchnię Marsa na 5 metrów i umieścić tam detektory niezbędne do badań naukowych.

Jakie zadania stoją przed misją InSight? Czy sonda wyląduje planowo? Czy KRET pobije kosmiczny rekord w głębokości wbicia? Zapraszamy do planetarium, gdzie razem będziemy oczekiwać, a potem oglądać transmisję z lądowania na Marsie. Wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz firmą Astronika, zajmująca się tworzeniem rozwiązań dla przemysłu kosmicznego, przygotowaliśmy moc atrakcji.

Kosmiczna wystawa

Rakiety, satelity, silniki! Przekonaj się, jak zdolni są polscy inżynierowie i jak wiele ich projektów wysyłanych jest w kosmos. Na unikatowej wystawie zobaczysz PW-Sat – pierwszego polskiego sztucznego satelitę, wyniesionego na orbitę w 2012 r. oraz Lema – pierwszego polskiego satelitę naukowego. Będzie także ekologiczny silnik hybrydowy do rakiety, silnik deorbitacyjny i model napędu satelitarnego. Nie zabraknie penetratorów, z których konstruowania słynie polski sektor kosmiczny. Na własne oczy będzie można obejrzeć MUPUSa, który umożliwił sondzie wylądowanie na komecie podczas misji Rosetta oraz KRETa – tuż przed jego dotarciem do Marsa z misją InSight.

Planetarium,
26 listopada, od godz. 15.00
Wstęp wolny

Spotkanie pod kopułą

Posłuchaj wykładów i porozmawiaj z osobami, które na co dzień pracują na rzecz sektora kosmicznego. Trzymaj kciuki za KRETa! Razem z nimi zobacz transmisję z lądowania InSight na Marsie i sprawdź, jak skomentują je eksperci.

Planetarium,
26 listopada, godz. 19.00
Wstęp bezpłatny, wymagana rejestracja >>

 

Przeczytaj także wywiad z dr. inż. Jerzym Grygorczukiem >>
Dr. inż. Jerzy Grygorczuk będzie gościem planetarium 6 grudnia o godz. 19.30 >>