Opis

16 listopada 2018

Za sprawą Fantazji koncertowej na tematy z opery „Porgy and Bess” zabrzmią w wykonaniu duetu skrzypiec i akordeonu najsłynniejsze z motywów opery George'a Gershwina. Pełny cykl pór roku usłyszymy w drugiej części koncertu, w której do głosu dojdzie także wiolonczela. W ich muzycznym „opisie” nie zabraknie rytmu argentyńskiego tanga z ojczyzny Astora Piazzolli.

W programie koncertu:

G. Gershwin/ I. Frolov – Fantazja koncertowa na tematy z opery Porgy and Bess (skrzypce, akordeon)
A. Piazzolla – Cztery pory roku (skrzypce, wiolonczela, akordeon)
 

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce. Mają za sobą występy m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, festiwalu „Emanacje” Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w nowojorskiej Carnegie Hall, a także recitale we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Gruzji, Singapurze, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, i Stanach Zjednoczonych.
Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności. Artyści sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które zachwyca różnorodną kolorystyką. Repertuar duetu obejmuje kompozycje minionych epok do baroku włącznie, ale i muzykę współczesną. W 2016 roku ukazała się debiutancka płyta Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki pt. „Premiére”. Jest to pierwsza na światowym rynku płyta z muzyką nową w wykonaniu duetu skrzypcowo-akordeonowego.

 

Piotr Mazurek – kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a następnie w poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej zwanej „Szkołą Talentów”. W latach 2004–2009 studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (UMFC) w Warszawie, w klasie prof. Tomasza Strahla. Jest wielokrotnym laureatem konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Uczestniczył w Mistrzowskich Kursach Muzycznych prof. Kazimierza Michalika, prof. Tomasza Strahla oraz prof. Cecylii Barczyk. W 2004 roku jako jedyna osoba z Polski otrzymał zaproszenie od Asian Cultural Center na kurs kameralny w Manili na Filipinach, a w roku 2005 do holenderskiej orkiestry Nationaal Jeugd Orkest (NJO). Koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami światowej sławy. W latach 2007–2010 pełnił funkcję koncertmistrza w Operze Kameralnej w Warszawie. Od 2010 roku jest zastępcą lidera grupy wiolonczel w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Wykłada Studia Orkiestrowe na UMFC w Warszawie, a także w Akademii Sinfonia Varsovia. Jest członkiem i założycielem zespołu IMPERTO Piano Trio. W 2017 roku powołał do życia oktet wiolonczelowy cello8*.